Keresés
Rendezés:
Találatok száma: 10
#1
Orvostovábbképző Szemle XXVI. évf. 4. szám
OTSZ Online >> Rovatok >> Összefoglaló közlemény
2019-05-13

A krónikus nem allergiás rhinitis patofiziológiája máig nem tisztázott. El­különítését segítheti, hogy kialakulásában nem azonosítható jól körülír­ható kiváltó tényező. Nyolc, részben átfedő altípusát különböztetjük meg. A kezelés módját a tünetek szabják meg, megegyezően az allergiás rhinitis terápiájával. A betegnek kerülnie kell az ismert triggerhatásokat. Első­ként választandó szerek az intranasalis kortikoszteroidok, az intranasalis antihisztaminok és az intranasalis ipratropium. Dekongesztáns és első gene­rációs antihisztamin együttes adása mérlegelendő akkor, ha a monoterápia nem enyhíti kellő mértékben a tüneteket.

#2
Nőgyógyászati és Szülészeti Továbbképző Szemle XVII. évf. 2. szám
OTSZ Online >> Nőgyógyászati és Szülészeti Továbbképző Szemle
2015-04-22

A második trimeszterben a szülésvezetés módjával kapcsolatos terhesgondozói vizit során egy 32 éves nő a köldökzsinór késői lefogásának előnyeiről és hátrányairól érdeklődik.

#3
Orvostovábbképző Szemle XXI. évf. 10. szám
OTSZ Online >> Rovatok >> Összefoglaló közlemény
2014-10-21

A szkoliózis leggyakoribb formája, a serdülőkori idiopátiás szkoliózis a kamaszok 2–4%-át érinti. A lányok körében tízszeres a görbület progressziójának kockázata. A szkoliózis szűrése évtizedeken át része volt a serdülők iskolai fizikális vizsgálatá­nak, de a rutinszerű iskolai szűrés haszna kérdéses.

#4
Gyermekgyógyászati Továbbképző Szemle XVII. évf. 1. szám
OTSZ Online
2012-01-04

Balla György professzort, a Debreceni Egyetem Orvos és Egészség-tudományi Centrum Gyermekgyógyászati Intézetének igazgatóját, az egészségügyi szakmai kollégium Csecsemő- és gyermekgyógyászati tagozatának elnökét arról kérdezzük, hogyan látja az egészségügyet érintő átfogó reformok keretében a gyermekgyógyászat helyzetét.

#5
Gyermekgyógyászati Továbbképző Szemle XVI. évf. 1. szám
OTSZ Online
2011-03-11

 

Csecsemő- és Gyermekgyógyászati
Szakmai Kollégium

Csecsemő- és GyermekgyógyászatiSzakmai Kollégium

 

#6
Gyermekgyógyászati Továbbképző Szemle XV. évf. 4. szám
OTSZ Online
2011-03-01

Körképünkben Házi Gyermekorvosok Egyesületének vezetőit, és a Heim Pál Kórház főigazgatóját kértük, kommentálják Velkey György, lapunk előző számában a gyermekellátás színvonalának, minőségének javítása érdekében tett javaslatait.

#7
Gyermekgyógyászati Továbbképző Szemle XV. évf. 3. szám
OTSZ Online
2011-02-01

Senki ne legyen kishitű, már volt olyan történelmi pillanat, mikor a gyermekgyógyász szakma összefogott és képes volt arra, hogy saját árnyékán túllépve, az egyéni érdekeket félresöpörve egy kiegyensúlyozott, megalapozott szakmai koncepciót tegyen le a politika asztalára.

#8
Gyermekgyógyászati Továbbképző Szemle XV. évf.1. szám
OTSZ Online
2010-04-15

Mintha össztársadalmi egyetértés lenne abban, mit tehetnénk a gyerekek egészségének rombolásáért. Ráadásul a gyógyításban is mind kevesebb gyermekorvosra lehet számítani. Prof. dr. Túri Sándor, a Csecsemő- és Gyermekgyógyászati Szakmai Kollégium elnöke hangsúlyozza: a gyerekek egészségi állapotát nem lehet orvosszakmai kérdéssé redukálni.

#9
Orvostovábbképző Szemle XVI. évf.2. szám
OTSZ Online >> Rovatok >> Szimpózium
2009-02-01

A gyermekkori elhízás komoly problémává vált. A Centers for Disease Control and Prevention (CDC) szerint a 2–5 éves gyermekek 13,9%-a, a 6–11 évesek 18,8%-a és a 12–19 éves serdülők 17,4%-a sorolható a túlsúlyosak közé. 

#10
Gyermekgyógyászati Továbbképző Szemle IX. évf.2. szám
OTSZ Online
2004-04-01
Múlt év decemberében, Mosdóson került sor a megyei gyermekgyógyász szakfőorvosok éves értekezletére, melyet az újonnan alakult Országos Gyermek-egészségügyi Intézet (OGYEI) szervezett, és egyben ezt az alkalmat választottuk arra is, hogy az intézetet bemutassuk, terveinket a szakfőorvosoknak vázoljuk. Az értekezletet követően kaptam a megtisztelő felkérést a Gyermekgyógyászati Továbbképző Szemle főszerkesztőjétől, dr. Madácsy László professzortól, hogy a lap olvasóinak is foglaljam össze az ott elhangzottakat. Bevezetés Az OGYEI újonnan alakult, de valójában „régi-új” intézmény, mivel a korábbi, nagy múltú Országos Csecsemő- és Gyermekegészségügyi Intézet (OCSGYI) egészen 2000-ig igen hasonló tevékenységet folytatott, nevezetesen a 0–18 éves korosztályt érintő egészségügyi és módszertani feladatok koordinálását és a szakfelügyelet vezetését. Az OCSGYI megszüntetése után a korábban egységesen ellátott feladatokat csoportonként külön intézetek látták el, míg a koordináló szerep a Gyermekgyógyászati Szakmai Kollégiumra hárult. Az OGYEI 2003. július 1-jén érvénybe lépett alapító okiratában ismét egységes képviseletet kapott a gyermekegészségügy. Az intézet létrejötte egyben annak a – gyermekgyógyászat és gyermekellátás szempontjából igen lényeges – ténynek kinyilvánítása is, hogy itt nem egyszerűen az orvoslás egyik ágáról, hanem az egészségügyön belül egy önálló alrendszer működtetéséről van szó, mely a magyar lakosság egyötödét képviseli. Az OGYEI alapító okirata Az OGYEI állami feladatként ellátandó alaptevékenysége – az alapító okiratban rögzítetteknek megfelelően – a gyermekegészségüggyel, a gyermek jólétével és az ezekkel kapcsolatos gyermeki jogok érvényesítésével összefüggő feladatok egységes szemlélet szerinti ellátása. Az intézet kiemelt feladata szűrővizsgálatok kérdése, illetve a fejlődésre és az egészségi állapotra jellemző szűrési eredmények vizsgálata. Epidemiológiai feladatai közé tartozik – az ÁNTSZ-szel együttműködve – a betegségekre, különösen a hazai vezető megbetegedésekre vonatkozó adatok elemzése. A populációs jelentőségű adatok hasznosítása érdekében javaslatokat kell tennie a szakmai kollégiumok és az ÁNTSZ felé. A primer és szekunder prevenció területén ki kell dolgoznia az újszülött-, csecsemő- és gyermekkori, valamint ifjúsági egészségvédelmi preventív rendszerek működési elveit, továbbá javaslatokat kell tennie az oktatási intézmények egészségügyi ellátásának egységes szerkezetbe foglalására.

blog

Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.

Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.

Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.
Számtalanszor előkerült már a krónikus melléküreggyulladás kezelésének kérdése, és mindig az volt a végső konklúzió, hogy krónikus betegség esetén antibiotikumnak csak felülfertőződés esetén, alkalmilag van jelentősége.